Salatı Tefriciye Faziletleri Nelerdir?

 

SALAT-I TEFRİCİYE  FAZİLETLERİ

Salatı Tefriciye en kutsal dualarımızdan birisidir….Bu mübarek dua ne kadar sıklıkla okunursa o kadar faydlı olacaktır….

Salatı tefriciyenin faydaları saymakla bitmez…Bir kimse sıkıntılarından kurtulmak istiyorsa mutlaka salatı tefriciye okumalıdır….

Peki bu kadar önemli bir dua olan salatı tefriciyenin faziletleri nelerdir? Salatı tefriciyenin faziletleri aşağıda gösterilmiştir…

 • Bir mu’min, çok önemli bir isinin yaplmasini veya devamli belanınortadan kalkmasina vesile olmasi icin Salat-i Tefriciyye`yi 4444 defa okumalııir. Hiç suphesiz ki, Cenab-i Hakk, kulunun niyet ettiği şeye onu muvaffak kılar, matlubuna ulaştırır.
 • Her gün 41 defa okuyan kimsenin kalbinden Allahu Tela sıkıntıyı giderir, bağlı islerini acar ve gelecek zararları ondan uzaklaştırır. Bütün islerini kolaylaştırır. Rızkına bolluk verir.”
 • Günde 100 defa Salat-ı Tefriciye okumaya devam eden kimse maksadına ulaşır, arzu ettiği şeye nail olur.
 • Günde 100 defa Salat-ı Tefriciye okumaya devam eden kimse, hatır ve hayaline gelmeyen şeylere nail olur.
 • Gunde 4444 kere okuyan, idam mahkumu bile olsa, Allahu Teala`nın izniyle kurtulur.
 • Hastaya okunmaya devam edilirse, Allahu Tealanin izniyle şifa bulur.
 • Bu salavat- serifeye devam edenler, her türlü düşmanların şerrinden Allahu Teala’nın izniyle kurtulur.
 • Namazdan sonra 11 kez okunduğunda o kişinin rızkı hiçbir zaman kesilmez.
 • Günde 100 defa Salat-ı Tefriciye okumaya devam edenler amacına ulaşır ve arzu ettiği şeye nail olmaktadır.
 • Yine günde 100 defa okumaya devam eden kişiler, hayaline gelmeyen şeylerle karşılaşabilir.
 • Salat-ı Tefriciye okumaya başlanmadan önce ilk olarak İhlas suresiyle 21 defa istiğfar edilir ve sonra ne için okunuyorsa ona niyet edilmelidir.

Okuma sırasında Kıbleye dönük okunduğunda, daha çok etkili olmaktadır. Okuyuş sırasında zihninizin farklı şeylerle meşgul olmaması için gözlerinizin kapalı olması tavsiye edilir.

Başlamadan evvel samimi bir şekilde bir tespih miktarı istiğfar edilmelidir. Abdestli olunması şart değilse de edep için daha uygundur. Ayrıca yüzün kıbleye dönük olması, zihnin meşgul olmaması için gözlerin kapatılması daha doğrudur.
Sonra ne niyetle okunuyor ise, kalben ona niyet edilir. Euzu besleme çekilerek dua okunmaya başlanır.
Belli sayılara riayet ederek duaların okunması kişileri disipline etmek içindir.

Zor ve sıkıntılı zamanlarda okunan Salat-ı Tefriciye

 

Ayrıca nasıl bir kapının kilidi, kasanın şifresi varsa bu mükemmel sonuca ulaşabilmek için sözü edilen sayıların kilit, şifre vazifesi göreceği ümit edilmektedir. Unutmayalım ki namazlarda tesbihatımızı belli sayılarla yapmaktayız.

Salat-ı Tefriciye Hz.Peygember (S.A.V.) Efendimize salavat getirmek amacıyla okunur ve gayesi Salavattır. Salavat ise biz Müslümanlar için ömrümüz boyunca yerine getirilmesi gereken bir vazifedir. Bir dua salâvat getirmek niyetiyle okunur ve amaç Allah’ın rızasını kazanmak olursa; Resullulah’ın yüzü suyu hürmetine duaların, niyetlerin kabul olacağı ümit edilir.

Yorulduğunuz zaman dinlenebilir ve daha sonra devam edebilirsiniz.

Kendisi için okuyacak gücü olmayan kimseler ise bu salavatı başkalarına okutabilmektedir.

Okunacak adedin net olmasına dikkat etmelisiniz.

Pek çok kişinin aklına aynı soru gelmektedir. Kesin sonuç şeklinde hükmü var mıdır? Bu sorunun cevabı aslında oldukça kolaydır. Duanın bir ibadet olduğunu ve ibadetlerinde karşılığının genel olarak ahirette verileceğinin bilinmesinde yarar vardır.

Salatı Tefriciye olarak bilinen selam cümleleri hadislerde bulunmamaktadır. Sadece bazı Şia kitaplarında ve dua kitaplarında yer almaktadır.

İmam Kurtubi(rmh) hazretleri. “her gün 41 kere salavat-ı Tefriciye okunursa Allah-u  Teala hazretleri o kimsenin kalbinden gam ve üzüntüyü giderir.Ve bağlı işlerini çözer.Ayrıca o kimseden zararlı şeyleri kaldırır ve dünya işlerini ve geçimini kolaylaştırır.” buyurmuştur.

Gunde 100 defa okumaya devam eden maksadina ulasir, arzu ettigi şeye nail olur.
Gunde 100 defa okumaya devam eden kimse, hatır ve hayaline gelmeyen şeylere nail olur.

” Allâhumme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ seyyidinâ muhammedenillezî tenhallu bihil ukadu ve tenfericu bihil kurebu ve tukdâ bihil havâicu ve tunâlu bihir regâibu ve husnul havâtimi ve yusteskâl gamâmu bi vechihil kerîmi ve alâ âlihî ve sahbihi fî kulli lemhatin ve nefesin bi adedi kulli ma’lûmin lek.”

Kaynak:Dua ile gelen şifa(Dr.Arif Arslan), https://www.nukteler.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.