Remzi Gür Kimdir? Remzi Gür Nasıl Meşhur Oldu?

Remzi Gür

Remzi Gür, 1953 yılında Kastamonu’da doğdu. Babası, Kastamonu’nun önemli kişilerine elbise dikerdi. Lise öğreniminden sonra üniversite sınavlarına giren Remzi Gür, hukuk fakültesini kazandı. Fakat kendisi avukat olmak istemiyordu. Bu yüzden öğretmenlik sınavlarının ardından öğretmenlik yapmaya başladı. Fakat o yıllarda Anadolu’da öğretmenlik yapmak zor zanâat. Bu yüzden 1 yıl kadar dayanabildi öğretmenliğe. Babası o sıra Londra’ya gitmişti çalışmaya. Babasının isteği üzerine Londra’ya okumaya gitti. Londra’da okurken ruhunda girişimcilik vardı, çalışmak istiyordu. Babası karşıydı bu duruma. Fakat Türk insanının girişimci ruhunun önünde duramadı babası. Adaşı olan Kıbrıslı bir arkadaşı ile bir atölye kiraladı. Öyle bir durumda kiraladı ki atölyeyi Gür, cebinde kirayı ödeyecek parası bile yoktu. O, mekân sahibine doğruyu söylemeyi tercih etti. Kirayı ancak üç ay sonra ödeyebileceğini. Atölyenin sahibi önce reddetse dahi, iki gün sonra kabul etti bu teklifi. İlk işine böyle başladı Remzi Gür. Bir kere hayat fırsat kapılarını açmıştı Remzi Gür için. İşleri 1985 yılına kadar iyi gitti Remzi Gür’ün. Tekstilde gittikçe büyüyordu. 1985 yılında İngiltere’de o dönemlerin iktidar olan partisi lideri Margaret Thatcher’ın tekstil üzerindeki yükleri arttırmasıyla beraber birikimlerini Türkiye’de değerlendirme kararı aldı. İstanbul’a dönen Remzi Gür, Merter’de bir işyeri açtı. Bu işyeri sonradan, her geçen gün değerine değer katan Ramsey markasının merkezi oldu. İşlerin gittikçe büyümesiyle Gür, Kastamonu’nun Safranbolu ilçesine bir fabrika kurdu. İlk olarak sadece 50 işçiyle üretime başlandı. Daha sonra Araç’a da bir fabrika kurdu ve 450 işçiye istihdam yarattı.Üretimi büyüterek Safranbolu’da bir tesisi kurarak 650 kişiye daha iş olanağı sunmuştur. Remzi Gür’ün Safranbolu’da yaptığı yatırım hem kendisi hem de yöre halkı için çok avantajlı oldu açılan fabrikanın ardından diğer markalar da buraya fabrika kurmaya başladı. Ürün yelpazesini geliştirerek Kastamonu merkezde bir gömlek fabrikası kurdu.
Safranbolu bölgesinde tekstil fabrikalarında çalışan işçi sayısı 5 bin kişi civarında ve yörede Gürmen Grup fabrikalarında çalışmak bir statü sembolü. Londra’daki atölyeden bir dev yaratan Remzi Gür’ün markası Ramsey, şuanda 20 ülkede giyiliyor. Tekstil sektöründe yakaladığı başarının ardından Remzi Gür, sadece bu sektörde kalmadı, 1 milyon TL sermaye ile Türev Gayrimenkul Geliştirme Şirketi’ni kurdu. Gıda sektörüne de giren başarılı girişimci, Seracılık, Zeytin ve zeytin yağı üretimi, hayvancılık ve süt üretimi yapmaktadır.
Attığı her adımda Türk insanının yurtdışındaki itibarını düşünerek hareket etti. 11 Eylül olaylarında İngiltere’de kendilerinin etkilenmesinin ardından geri çekilmek istedi Remzi Gür ama vazgeçti. Bunun tek sebebi, kendisi çekilirse diğer Türk işadamlarının da çekileceğini düşünmesiydi. Sırf bu durum ortaya çıkmasın diye 600 bin sterlin kaybetti.
Remzi Gür, hayatını doğruları üzerine kurmuş, kurduğu yoldan hiç sapmamış bir insan. Başarısının sırrını üç doğru ile anlatıyor Gür, ‘doğru insan, doğru yer ve doğru zaman’.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.