Ömer Koç Kimdir?

Ömer Koç

ÖMER KOÇ KİMDİR?

Koç Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Ömer M. Koç, Robert Kolej’deki lise eğitiminin ardından, Columbia Üniversitesi’nde Yunan Filolojisi üzerine lisans eğitimini 1985’te tamamladı. 1989’da Columbia Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden MBA derecesi aldı. İş yaşamına 1985 yılında İsviçre’deki Kofisa Trading Company’de Satış Elemanı olarak başladı. Ardından 1989’da New York merkezli Ramerica Int. Inc.’de Satış Elemanı olarak görev yaptı. 1991-2004 yılları arasında Gazal A.Ş.’de Müdürlük, Koç Holding’de Finansman Koordinatörlüğü, Enerji Grubu Başkan Yardımcılığı ve Enerji Grubu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2004 Nisan ayında Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Mayıs 2008’de ise Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevine atandı. Ömer M. Koç aynı zamanda birçok Koç Topluluğu şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı ve üyesi olarak görev yapmaktadır. 2006 yılında Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi olan Ömer M. Koç, 2008 yılından bu yana da şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmektedir. Tüpraş’ın Akdeniz’in en rekabetçi rafineri şirketi olması yolunda, üretim kapasitesi artışı, enerji verimliliği, Ar-Ge gibi birçok konuda atılımlar gerçekleştiren Ömer M. Koç, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde tek seferde yapılan en büyük sanayi yatırımı olma niteliği taşıyan “Fuel Oil Dönüşüm Tesisi” projesine liderlik etti.

Bir ülkenin gelişimi için sadece ekonomiye dayalı atılımların yeterli olmadığını her fırsatta vurgulayan Ömer M. Koç, “Kültür-Sanat ve eğitime yönelik işler yan alanlar olmaktan çıkarılarak toplumsal hayatımızı tamamlayıcı unsurlar haline getirilmelidir” hedefiyle ülkemizin sosyal kalkınmasını destekleyecek sayısız çalışmaya katkı sağlarken, pek çok projeyi hayata geçirdi.

Vehbi Koç Vakfı’nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Ömer M. Koç, 2015 yılı itibariyle Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı’nı üstlenmiştir. 2007 yılından bu yana Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütüyor.

Ömer Koç’un şirketi devralmasından sonra, koç hisselerinde büyük artış yaşandı….

Ömer Koç Biyografisi
Koç Holding yönetim kurulu başkan vekilliği görevini yürütmektedir.

Ömer Koç , 24 Mart 1962 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Tam adı Mehmet Ömer Koç’dur. Vehbi Koç dedesidir. Babası Rahmi Koç, annesi Çiğdem Meserretçioğlu’dur. Mustafa Koç (d.1960), Ali Koç (d.1967) adlarında iki kardeşi vardır.
Liseyi Robert Kolej’de 1973-1979 yılları arasında okuduktan sonra üniversite lisans eğitimini 1979-1981 yılları arasında İngiltere’de Millfield Scholl’da ve 1981-1983 yılları arasında Amerika’da Georgetown Üniversitesi’nde, ABD.de Columbia Üniversitesi’nde 1983-1985 yılları arasında tamamladı. Daha sonra da yine Columbia Üniversitesi’nde işletme bölümünde 1987-1988 yılları arasında yüksek lisansını yapmıştır.

1985-1986 yılları arasında İsviçre’de Cenevre’de Kofisa Trading Company Satış Memuru olarak çalıştı. 1989 – 1990 yılları arasında New York’da Ramerica Int. Inc.’de Satış Memuru olarak çalıştı.

1991 – 1992 yılları arasında Gazal A.Ş.’de müdür olarak görev yaptı. 1992 – 1996 yılları arasında Koç Holding A.Ş.’de Finansman Koordinatörü olarak görev yaptı. 1996 – 2000 yılları arasında Koç Holding A.Ş. Enerji Grubu Başkan Yardımcısı olduktan sonra ise 2000 – Nisan 2004 tarihleri arasında Koç Holding A.Ş.Enerji Grubu Başkanı görevini yürüttü.

Nisan 2004 – Mayıs 2008 tarihleri arasında Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi görevinden sonra Mayıs 2008 tarihinde Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili oldu.

İngilizce ve Fransızca bilen Ömer Koç, Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet üyeliği görevini de yürütmektedir.

Türk medyasından ve kamuoyundan uzak durmayı seçen Ömer Koç, Londra’da yaşıyor. Özel uçak ve helikopter dışında araç kullanmaktan hoşlanmayan Ömer Koç, medyaya özel hayatıyla da yansımıyor.

Sanata olan merakı ve Osmanlı dönemine düşkün olan Ömer Koç, bu uğurda yıllarca Osmanlıca dersi almış ve ana dili gibi hakim olmuştur.

Yılın büyük kısmını Londra’daki evinde geçiren Ömer Koç, dünyanın en önemli koleksiyonerleri arasında gösteriliyor. Koç’un en önemli koleksiyonu ise Osmanlı dönemi üzerine. Fotoğraflar, tablolar, imzalar ve haritalar da toplayan Ömer Koç, bu eserlerini koyacak yer bulamayınca Salacak’ta ofis olarak kullandığı yalısını sadece kişisel orijinal kitap koleksiyonuna ayırmıştır. Dünyanın en büyük İznik tabak ve obje koleksiyonuna da sahiptir.

21 Ocak 2016 tarihinde kalp krizi neticesinde vefat eden abisi Mustafa Koç’un yerine; Koç Holding ilk genel kurul toplantısına kadar yönetim kurulu başkanlığına Ömer Koç’u seçti.

Kaynak:Biyografi.info

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.