Mustafa Şentop Kimdir?

Mustafa Şentop

Mustafa Şentop Kimdir?

Prof. Dr. Mustafa Şentop

6 Ağustos 1968’de Tekirdağ’da doğdu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek Lisansını ve Doktorasını Marmara Üniversitesi’nde Kamu Hukuku alanında yaptı.

1993 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002’de Doktor, 2005’te Doçent, 2011’de Profesör oldu. Marmara Üniversitesi dışında bir çok üniversitede lisans ve lisansüstü seviyesinde dersler verdi. Marmara Üniversitesinde çeşitli idari görevler yaptı.

Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dergilerde yazarlık, yöneticilik ve editörlük yaptı. Çeşitli akademik dergilerde Yayın Kurulu Üyesi ve Editör olarak görev aldı, hakemlik yaptı.

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü.

24,25 ve 26. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi. Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği yaptı.24. Dönemde Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda AK Parti’yi temsilen görev yaptı.4. ve 5. Olağan Kongrelerde MKYK üyeliğine seçildi. Genel Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

İyi düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Şentop, evli ve 4 çocuk babasıdır.

‘ŞENTOP, SARAY’DA ÖNEMSENEN İSİMLER ARASINDA ANILIYOR’

AKP’nin “kısa vadedeki” liderine ilişkin “Öne çıkan başka isimler var” diyen Gürcanlı şunları yazdı:

“En çok telaffuz edilen isim ise Mustafa Şentop. Şentop, son dönemde özellikle başkanlık sistemini içeren yeni anayasa konusunda çok öne çıkmıştı. Halen TBMM’de Anayasa Komisyonu Başkanı olarak görev yapan Şentop’un adı daha önce de bakanlık için geçmiş ancak Davutoğlu cephesinden vize alamamıştı. Davutoğlu ile mesafeli ilişkisine rağmen Şentop, Saray’da önemsenen isimler arasında anılıyor.”

Mustafa Şentop (d. 6 Ağustos 1968, Tekirdağ), Türk siyasetçi.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesi’nde Kamu Hukuku alanında yaptı. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 1993’te araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002’de doktor, 2005’te doçent, 2011’de profesör oldu. Marmara Üniversitesi dışında, Fatih, Maltepe, Işık, Doğuş ve İstanbul Ticaret Üniversitelerinde lisans ve lisansüstü seviyesinde dersler verdi. Marmara Üniversitesi’nde Dekan Yardımcılığı, Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü. TBMM XXIV.ve XXV. Dönem İstanbul milletvekilidir. Evli ve 4 çocuk babasıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.