Merzifon Nerede? Merzifon İl Olacak mı?

 

Merzifon Tarihi

m.ö. 718 yılında kurulan marsevinç kasabasının adı zamanla mersuvan, merzifon şeklini almıştır. başka bir söylentiye göre de iranlı v. mihridat tarafından m.ö. 222 yılında inşa ettirilen merzpont kalesinin adı zamanla merzifon’ a dönüştürülmüştür. merzpont, farsça sınır, karargah anlamına geliyor zira.

 

Merzifon Nüfusu, Coğrafyası…Özellikleri

nüfusu yakla$ık 40bin olmasına ragmen büyük kentin rahatlıgını ve kücük kentin kolaylıgını harmanlayarak size sunan amasya’nin bir ilcesi..mutlaka ugranması veya en azından birkac gunun verilmesi gereken yer..fakat sadece ugranması gereken yer..kesinlikle “dur ben burayı sevdim,$urda kalıyım” denilmemesi gerek..zira merzifon da fazla kalmak yuksek derecede sabır isteyen bir olaydır..merzifon’da bölge nüfusunun hicte azimsanmayacak bir bolumunu gencler olu$turmaktadir.merzifon’da ya$ayan genclere soracak olursanız “bir an once oss yi kazanıp burdan kurtulmak istiyorum” derler..oysa bu yeni jenerasyonun kurtulmak istedigi “merzifon” degil, yorede hakim olan zihniyettir..merzifon’da gencler ya$ayamaz,kendilerini geli$tiremezler.lise caglarinda okuldan cikan gencler cumhuriyet caddesi boyunca bir a$agi iner,bir yukarı cıkar..okuldan cikinca gencler icin gezilecek tek yer burasıdır..kaldı ki bu caddede dahi rahat yürümenize izin vermezler.kaldırımda halen yürümeyi ogrenemeyen büyükba$ hayvanlar omuz atarak dola$ır..sayıları 2 ila 3 arasında degi$en cafe lerde insanlar birbirlerine baktı diye kavga cıkarırlar..bahsi gecen cafelerde kız arkada$ının omzuna elini attigin zaman cafe calı$ılanları tarafından uyarılırsın..(bkz: sarilarak sohbet eden gencleri uyarma timi)
merzifon’a giden gencin ozgurlugu yoktur,bilgisi,gorgusu,kulturu saat yonunun tersinde ilerler.sonuc olarak merzifon da gencler icin fırsat yoktur..genc beyinler merzifon’da bilfiil ögütülür.
bütün bunların yanında merzifon ba$ka hicbir yerde bulunmayacak özellikler barındırır bünyesinde.arzum et lokantasında yapılan iskender in tadına hicbir yerde rastlanamamı$tır henuz..yoresel yemeklerden olan ke$kek bir lezzet harikasıdır..ilcenin yakınında bulunan $arlayık,dogal guzelligi ile gozlere hitap ederken,ailenizle bir mangal keyfi surmenizi saglayarak midelerede hitap eder.aynı zamanda ilcede bir cok tarihi hamam bulunur,bu hamamlarda keyifli dakikalar gecirebilir,tarihi donerta$ camii nde tarihle icice kalabilirsiniz..günümüzün pek cok kaybolan cevresel degerini arayıpta bulamayanlar,buyuk$ehirin o karma$asından,gurultusunden bir an olsun bunalanlar orta karadeniz’de bulunan tarihi,dogayı,farklı damak tadlarını icerisinde gizleyen merzifon’a mutlaka gecerken ugramalıdırlar..

 

Merzifon’a Özgü Özellikler

bütün merzifonu 1 günde gezebilirsiniz ki görebileceğiniz şeyler en fazla dereler, köprüler ve üzüm bağlarından ibarettir.kışları karasal iklimden dolayı çok soğuk yazları gene aynı iklimden dolayı çok sıcaktır.bahar ayları ziyaret edilebilecek en güzel dönemdir.gerçi 1 hafta içerisinde sıkılır dönersiniz.yaşayanlara sabırlar dilersiniz.eğer ki giderseniz bu ilçeye; keşkek, haşhaşlı çörek ve kuşburnu marmelatı yemeden dönerseniz, çok şey kaybedersiniz.
keşkek, kuşburnu, hacı kamil’in samsun-merzifon belediye otobüsü, haşhaşlı çörek, hıdırıllez pikniği, tavşandağ, gelin hamamı, cumhuriyet-mecburiyet caddesi, anane, dede, teyze, pastanelere motorla süt servisi, inekleri otlatma, merzifon bu…

Merzifon’a Özgü Özellikler

1-Şimdi kapatılmış olan Merzifon Amerikan Lisesi

2-Şimdi kapatılmış olan Ermeni Kilisesi (Eski Doğan Sineması)

3-Şimdi kapatılmış olan astsubay okulu

4-Şimdi kapatılmış olan askeri hastane

5-Havalanı

6-Şimdi kapatılmış olan topçu alayı

7-Keşkek

8-Kuşburnu ezmesi

9-Saç üstü

10-Kara baklalı yaprak dolması

11-Haşhaşlı çörek…

12-Tavşan Dağı

13-Paşa deresi

14-Taşhan

15-Paşa Cami

16-Saat kulesi

17-Şimdi yıkılmış olan Surp (Aziz) Mıgırdıç Karpezyan Kilisesi

18-Löşdüğün köyü, kızkayası

19-Yedikır baraj gölü

20-Piri babab

21-Şallayık

22-Merzifonlu Kara Mustafa Paşa

23-Merzifon eşşeği

Merzifonun antropolojik yapısı…

Merzifon uzun süre Pontos Rum egemenliğinde kalmıştır….

Daha sonra sırasıyla Selçuklular ve Osmanlıların hakimiyetine girmiştir.

Merzifon bu yıllarda önemli bir kültür ve eğitim merkeziydi…

Osmanlıda sadece iki şehirde bulunan Amerikan kolejlerinden biri vardı….Diğer Amerikan şehri ise Tarsusta bulunmaktaydı…..

 

Merzifon İl Olacak mı?

Merzifon ile ile bağlı olduğu Amasya ili arasında yoğun bir rekabet yaşanmaktadır…

Cumhurbaşkanı Turgut Özal zamanında Merzifonun il olacağı yönünde yoğun bir söylenti yayılmasına karşın henüz ül yapılmamıştır….

Bağlı olduğu il olan Amasyadan daha büyük ve daha geniş bir potansiyele sahip olan Merzifon, politik tartışmalara kurban gitmesi sonucu il olamama talihsizliğini uzun yıllardır yaşayan bir İl Adayıdır…

Merzifonluların, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve danışmanları nezdinde il olması yönünde çalışmalar yürüttükleri bilinmekte olup, Merzifonun ilk fırsatta il olacağı belentisi şehir halkında mevcuttur….

Merzifona il olması yönünde en büyük destek de Merzifondan daha az gelişmiş ve daha küçük olan Amasya halkından geldiği bilinmketedir…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.