Malmüdürlükleri Kapanacak mı?

 

 

Malmüdürlükleri Kapanacak mı?

5018 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 2006 yılından sonra Maliye Bakanlığının en önemli Genel Müdürlükleri arasında yer alan Muhasebat Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatını oluşturan Malmüdürlükleri ve illerdeki temsilciliği olan Muhasebe Müdürlüklerinin görev alanlarının daralması ve günümüzde ise kapanması gündemde….

Muhasebat Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan binlerce personel, Malmüdürlükleri ve Muhasebe Müdürlükleri kapanması halinde ne olacağı konusunda endişeleniyor.

Konuyla ilgili olarak kamufinans.com haber sitesi olarak yaptığımız araştırmalar neticesinde görüştüğümüz, ismini açıklamayan bir Muhasebat Genel Müdürlüğü Başmüfettişi konuyla ilgili son derece önemli açıklamalarda bulundu….

İşte söz konusu Muhasebat Genel Müdürlüğü Başmüfettişinin yapmış olduğu açıklamalar….

Şu anda Malmüdürlüklerinin kapanması gibi bir durum söz konusu değil….

Kaymakamlık teşkilatlanması ve 3046 sayılı kanun yürürlükte olduğu sürece Malmümüdürlüklerinin kapanması söz konusu olamaz….

Öte yandan, Kaymakamların karşılaştıkları mali işlemlerin çözümü, görüş, öneri, danışma gibi hususlarda Malmüdürlüklerine mutlak anlamda ihtiyaç bulunmaktadır…

Konuyla ilgili olarak diğer önemli bir husus ise başkanlık sistemi geldikten sonra bütün kurum teşkilatlarında belli bir yapılanma olacaktır…

Bu yapılanma kapsamında, Malmüdürlükleri nasıl yapı içerisine dahil olacak bunu göreceğiz…

Ama her halükarda taşrada kamu maliyesi, gider, muhasebe, personel gideri ödemeleri, ihale işlemleri, maaş, ödenek konularında bilgi sahibi ve uygulamaya yardımcı olacak bir birimin mutlaka yer alması gerekir…

Aksi halde her kamu idaresinde bir mali birim oluşrutulması gerekecek ve bu da Malmüdürlüklerinin ortadan kaldırılma amacı ile çelişecektir…..

Kamufinans sitesi olarak bu konuyu takip edip sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz….

Lütfen görüşlerinizi yorum kısmına yazarak paylaşınız…..

Malmüdürlükleri Kapanacak mı?” için bir yorum

  • 12 Ocak 2019 tarihinde, saat 12:22
    Permalink

    Sonraki cumlenizde de belirttiğimiz gibi her kamu idaresinde bir mali birime ihtiyaç duyulacaktır diyorsunuz ya ” işte muhasebat genel müdürlüğü stratejik hedefleri arasında personelin ve işlerin harcama birimlerine devri “gibi bir madde yer almaktadır. Zaten harcama birimlerinin mutemetlik gibi bir biriminin de olduğunu düşününce araştırmanızin zayıf kaldığı kanısına variliyor.Bilginize….

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.