Kara Delik (Black Hole) Nedir? Kara Delik Nasıl Oluştu?

Evren nasıl oluştu…Evren ne kadar büyük…kainatın içinde ne var? Kara delik nasıl oluştu…
kara delik gerçekten kara mı? Eğer karaysa biz nasıl görüyoruz….
Tüm bu soruların cevabı bu makalemizde….

Kara Delik (Black Hole) Nedir?
Kara delikler, uzayda derin yerlerdeki lavabolar yarattıkları yoğun noktalardır. Belli bir bölgenin ötesinde, bir ışık bile kara deliğin yerçekiminin kuvvetli izinden kaçamaz. Ve çok yakın girişimde bulunan herhangi bir şey – yıldız, gezegen veya uzay aracı gibi – spagettifikasyon olarak bilinen teorik bir süreçte macun gibi gerilir ve sıkıştırılır.

black hole ile ilgili görsel sonucu

Dört tür kara delik vardır: yıldız, orta, üst üste ve minyatür. Bir kara deliğin en çok bilinen yolu yıldız ölümüdür. Yıldızlar hayatlarının sonuna geldiğinde, çoğu şişirecek, kütle kaybedecek ve daha sonra beyaz cüceler oluşturmak için havalı olacaktır. Ancak bu ateşli bedenlerin en büyüğü, kendi güneşimizden en az 10 ila 20 kat daha büyük olanlar, ya süper yoğun nötron yıldızları ya da yıldız-kütle kara delikler olarak adlandırılıyor.

İlgili resim

Kara delik, yer çekiminin o kadar fazla çektiği, ışığın bile çıkamayacağı bir yer. Yerçekimi çok güçlü çünkü madde küçük bir alana sıkıştırılmış. Bir yıldız ölürken bu olabilir.

hiçbir ışık çıkabiliriz Çünkü insanlar kara delikleri göremez. Görünmezler. özel araçlarla Uzay teleskopların kara delikler bulmanıza yardımcı olabilir. Özel araçlar, kara deliklere çok yakın olan yıldızların diğer yıldızlardan nasıl farklı davrandığını görebilir.

black hole ile ilgili görsel sonucu

Kara Delikler Ne Kadar Büyük?

Kara delikler büyük veya küçük olabilir. Bilim adamları en küçük kara deliklerin sadece bir atom kadar küçük olduğunu düşünüyor. Bu kara delikler çok küçük ama büyük bir dağın kütlesi var. Kütle, bir nesnedeki madde miktarı veya “madde” dir.

Başka tür bir kara delik “yıldız” olarak adlandırılır. Kütlesi, güneş kütlesinden 20 kat daha fazla olabilir. Dünya’nın galaksisinde birçok, birçok yıldız kütlesi kara delik olabilir. Dünya’nın galaksisine Samanyolu denir.

black hole ile ilgili görsel sonucu

En büyük kara deliklere “süper kütle” denir. Bu kara deliklerin bir milyondan fazla güneşi olan kütleleri var. Bilim adamları, her büyük galaksinin merkezinde süper kütleli bir kara delik bulunduğuna dair kanıt buldular. Samanyolu galaksisinin ortasındaki süper kütleli kara deliğe Yay A denir. Yaklaşık 4 milyon güneşe eşit bir kütleye sahiptir ve birkaç milyon Dünya’yı tutabilecek çok büyük bir topun içine sığacaktır.

black hole ile ilgili görsel sonucu

Kara Delikler Nasıl Oluşur?

Bilim adamları, evren başladığında oluşan en küçük kara deliklerin olduğunu düşünüyor.

Çok büyük bir yıldızın merkezi kendi üzerine düştüğünde veya çöktüğünde yıldız kara delikleri yapılır. Bu olduğunda, bir süpernovaya neden olur. Bir süpernova, yıldızın bir kısmını uzaya fırlatan patlayan bir yıldızdır.

Bilim adamları süper kütleli kara deliklerin bulundukları galaksiyle aynı anda yapıldığını düşünüyor.

black hole ile ilgili görsel sonucu

Kara Delikler “Kara” ise, Bilim Adamları Orada Olduğunu Nasıl Biliyor?

Bir kara delik görülemez, çünkü güçlü yerçekimi tüm ışığı kara deliğin ortasına çeker. Ancak bilim adamları, güçlü yerçekiminin yıldızları ve kara deliğin etrafındaki gazı nasıl etkilediğini görebilirler. Bilim adamları, bir kara delik etrafında uçup dönmediklerini veya yörüngede döndüklerini öğrenmek için yıldızları inceleyebilir.

black hole ile ilgili görsel sonucu

Bir kara delik ve bir yıldız birbirine yakın olduğunda, yüksek enerjili ışık üretilir. Bu tür ışık insan gözüyle görülemez. Bilim adamları, uzayda yüksek enerjili ışığı görmek için uydular ve teleskoplar kullanıyorlar.

black hole ile ilgili görsel sonucu

Bir Kara Delik Dünyayı Yok Edebilir mi?

Kara delikler uzayda yiyen yıldızlar, aylar ve gezegenler etrafında dolaşmaz. Dünya bir kara deliğe düşmeyecektir, çünkü Dünya’nın bunu yapması için güneş sistemine yeterince kara delik yoktur.

Güneş ile aynı kütleye sahip bir kara delik güneşin yerini alacak olsa bile, Dünya hala düşmeyecekti. Kara delik güneş ile aynı yerçekimine sahip olacaktı. Dünya ve diğer gezegenler, güneşi yörüngeye çevirdiklerinde kara deliği yörüngeye sokacaklardı.

Güneş asla kara deliğe dönüşmeyecek. Güneş karadelik yapacak kadar büyük bir yıldız değil.

black hole ile ilgili görsel sonucu
NASA Kara Delikler Nasıl Çalışıyor?

NASA, kara delikler hakkında daha fazla bilgi edinmek için uzayda yolculuk eden uyduları ve teleskopları kullanıyor. Bu uzay aracı, bilim adamlarının evren hakkındaki soruları cevaplamasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.