Kamu Bankalarından Düşük Faizli Kredi

dolar-4

Kamu bankaları düşük faizli kredi verecek
8 saatlik ekonomi ATEŞ zirvesinden 6 ayaklı ekonomi planı çıktı. Paketle ekonomiye 30 milyarlık can suyu sağlanacak. Kamu bankaları düşük faizli kredi verecek

Kamu bankaları düşük faizli kredi verecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu, başkanlığında yapılan 8 saatlik ekonomi zirvesinden “kriz akbabaları”na karşı 6 ayaklı ekonomi planı çıktı. Buna göre iç piyasayı, üretimi canlandıracak enstrümanlar hızla devreye girecek. Ziraat ve Halk Bankası esnaf ile reel sektöre nefes aldıracak düşük faizli kredi kullandıracak. Kur hareketinin doğru yönetilmesi konusunda tek ses olunacak, döviz piyasasını manipüle edenlere özel tedbirler alınacak, risk algısı ortadan kaldırılacak, yatırımcı şirketler bilgilendirilecek. Reel sektörün güçlendirilmesi, insani kalkınma için 30 milyarlık dönüşüm paketi hızla yaşama geçirilecek.

9 BAKAN KATILDI

Başbakan Davutoğlu’nun 9 bakan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve ekonomi bürokratlarının katıldığı zirve, gece geç saatlerde sona erdi. Toplam 8 saat 20 dakika süren toplantı sonrası Başbakanlık’tan yapılan açıklamada sanayi üretimi ve istihdamını destekleyici paket üzerinde çalışıldığı açıklandı.

1 DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ

İçpiyasayı canlandıracak, üretimi ve istihdamı artıracak enstrümanlar kullanılacak. Ziraat ve Halk Bankası esnafı, reel sektörü rahatlatmak için düşük faizli kredi kullandıracak. İş kurmak isteyenlere yönelik mikro finans desteğinin kapsamı genişletilecek. Küçük esnaf ve işletmelere kredi kullanımının önü açılacak. Hazine de belirli kriterlere uyan mevcut ya da kurulacak özel sektör fonlarına para aktaracak. Girişimcilerin projelerine destek sağlanacak. Bankaların sanayi kredisine yöneltilmesi teşvik edilecek.

2 MALİYETLER AŞAĞI ÇEKİLECEK

Sanayiüretimi, istihdam ve şirketlerin sermaye yapısını destekleyecek paket seçimlerden önce uygulamaya konulacak. Teşvik sisteminde de iyileştirici düzenlemeler yapılacak. Maliyetleri aşağı çeken adımlar atılacak. Davutoğlu’nun geçtiğimiz günlerde açıkladığı 25 Öncelikli Dönüşüm Programı kararlı şekilde uygulanacak. Toplam 30 milyarlık büyüklüğü olduğu tahmin edilen bu paketle enflasyon ve cari açık hükümet programında öngörülenden daha olumlu gerçekleşecek.

3 TEK SESLİ POLİTİKA

Ekonomiyönetiminde başta kur hareketinin doğru yönetilmesi olmak üzere tek ses olunacak. Yatırımların önünde bariyer olan yüksek faiz konusunda hassas davranılacak, Merkez Bankası politikalarına destek verilirken, faiz politikası istikrarlı, güçlü büyümeye de destek verecek. BDDK, TL’nin değer kaybının diğer gelişmekte olan ülkelere göre fazla olduğu şu dönemde, bankacılık sektörüne yönelik denetim ve gözetim görevinde hassasiyetini sürdürecek. Petrol fiyatlarındaki gerilemeyle birlikte cari açık, enflasyon öngörülenden daha iyi gerçekleşecek. Mali disiplin kararlılığı korunacak.

4 DÖVİZ LOBİSİNE GÖZDAĞI

Dövizpiyasasında açığa işlem yapan, sığ piyasayı manipüle etmek için spekülatif işlem yapanlara karşı özel tedbirler alınacak. Türkiye’de kriz algısı yaratmaya çalışanlara karşı bütün kurumlar birlikte hareket edecek. İlgili bütün kurumlar dövizden nemalananlara karşı elindeki bütün silahları kullanarak hükümete destek verecek.

5 DÖNÜŞÜM PROGRAMLARI

Türkiyeekonomisinin güçlü yanları ortaya çıkarılacak. Risk algısı yaratmaya dönük girişimlere karşı ekonominin sağlam yönleri işlenecek. Bugüne kadar dünyadaki krizlere karşı başarılı sınavlar veren Türkiye, güçlü büyüme hedefi doğrultusunda açıkladığı dönüşüm programındaki adımların her birini hızlı bir şekilde yaşama geçirecek.

6 YATIRIMCI KORUNACAK

Türkiye’yeyatırım yapan kuruluşlar bilgilendirilecek. Yatırımları artıracak reformlar sürecek. Serbest bölgelerin cazibeli hale getirilmesi için yeni adımlar atılacak. Geçen yıl yüzde 15 olan yatırımlar bu yılın sonuna kadar 19’a çıkarılacak. Meclis’e sunulan ekonomide önemli düzenlemeleri içeren torba yasa da seçimden önce çıkarılacak.

NUMAN KURTULMUŞ: EKONOMİ SAĞLAM

Ekonomizirvesine katılan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş toplantıda alınan kararlara ilişkin, “Endişe edilecek bir durum yok, ekonomimiz birtakım dalgalanmalara karşı son derece hazırlıklı ve dayanıklı bir makroekonomik yapıya sahiptir” dedi. Kurtulmuş, şöyle konuştu: “2023 hedefine giderken hem ekonomik hem de siyasal alandaki reform iradesini artırarak devam ettireceğiz. Bu reformların sürmesiyle eş zamanlı olarak ekonominin üretim kabiliyetini artıracak adımları gerçekleştireceğiz. Toplantıda en ince ayrıntılara kadar ele aldık. Hem büyüme açısından hem döviz ve faiz piyasaları açısından hem de Türkiye’nin yabancı sermayeyi çekmesi açısından çok farklı açılar gündeme geldi.”

FAİZ ANA GÜNDEM MADDESİ OLDU

MerkezBankası’nın faiz politikası da ekonomi zirvesine damgasını vurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştirileri, hükümetle uyumlu çalışmanın önemi konuşuldu. Merkez’in faiz politikasında güçlü, büyüyen Türkiye hedeflerini dikkate alması istendi. Yüksek faizin yatırımların önündeki en büyük engel olduğu vurgulanırken, döviz lobisine karşı bütün enstrümanların kullanılması istendi.

HAZAL ATEŞ
Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.