Hazine Maliyeye mi Bağlanıyor? Bakanlık Birleşmeleri

 

Erken seçim sürecinden sonra Türkiyede ilk kez uygulanacak başkanlık sistemi, bakanlık sayısında azalmayı gerektiriyor.

Bu kapsamda, bazı bakanlıklarda birleşme öngörülüyor…..

Birleşme öngörülen bakanlıklardan birisi de Maliye Bakanlığı ile Hazine Müsteşerlığıdır…

Bilindiği üzere 1980’li yıllarda Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığına bağlı idi…

Fakat Maliye Bakanlığını küçültme politikası kapsamında Hazine, Maliye Bakanlığından ayrılarak Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı şeklinde aslında görev itibariyle birbiriyle hiç bir alakası olmayan iki kurum birleştirildi ve bir devlet bakanlığı tarafından yönetilmeye başladı….

Fakat Hazine işlemleri büyük oranda Maliye Bakanlığı görev alanına girdiği için, Hazine Müsteşarlığının Maliye Bakanlığına bağlanacağı dedikodusu hiç bir zaman bitmedi….

Bu çerçevede, halen Hazine Müsteşarlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Darphane Genel Müdürlüğünün de Maliye Bakanlığına bağlanması gündemdeki yerini koruyor…..

Konuyla ilgili haberin detayı aşağıda gösterilmiştir…Haber kaynağı dünya gazetesidir….

Bakanlıklar arasındaki koordinasyonu güçlendirmeyi ve ekonomi yönetiminde etkinliği artırmayı hedefleyen hükümet, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin ardından yürürlüğe girecek şekilde ekonomi ile ilgili bakanlıkları yeniden yapılandırmayı değerlendiriyor.

Reuters’ın haberine göre, konu hakkında bilgi sahibi üst düzey yetkililer, bu kapsamda yapılan çalışmalarla bazı bakanlıkların birleştirilmesinin yanı sıra bazı bakanlıkların birimlerinin tek bakanlık altında toplanmasının temel yaklaşım olduğunu kaydetti.

Daha etkin ve güçlü bir ekonomi yapılanmasının, kararların alınması ve uygulanması açısından kritik önem taşıdığını kaydeden üst düzey bir yetkili, “Hazineden sorumlu Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı’nın birbiriyle doğrudan ilişkisi olan ve tamamlayıcı rolü bulunan birimlerin tek çatı altında toplanması bu kapsamda ilk adım olabilir” dedi.

“Süreçleri hızlandıracak”

Yetkili, “Birimlerden biri ödemeye onay veriyor, diğeri ödemeyi yapıyor. Bu birimlerin tek bakanlık altında toplanması bile süreçleri hızlandıracaktır” dedi.

Konu hakkında bilgi sahibi bir başka kaynak, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı gibi ekonomideki diğer önemli birimlerden bazılarının birleştirilmesi ve bazılarının çeşitli birimlerinin diğer bir bakanlığa kaydırılmasının etkin sonuç verebileceğini kaydetti.

Aynı yetkili, “Bu konuda bazı çalışmalar var ancak detayını konuşmak için çok erken. Belli bir seviyeye getirdikten sonra Cumhurbaşkanı’na sunulacak. Sonuçta nihai kararı o verecek” dedi.

“Çok daha sağlıklı bir yapı kurulacak”

“Ekonomi bakanlıklarının yapısı, dağılımı ve Cumhurbaşkanlığı ile çalışma ihtiyacı zaman zaman karar alınmasında olması gerektiği kadar verimli olunmasına engel oluyor” diyen aynı yetkili, bu tür adımların atılması halinde çok daha sağlıklı bir yapının kurulacağını belirtti.

Seçimlere kadar bu yapının tam olarak nasıl kurulacağına karar verilmesinin ve gerekli mevzuat düzenlemelerinin gerçekleştirilmesinin hedeflendiğini kaydeden yetkili, “Bu yeni yapının seçimlerden sonra uygulamaya girmesi ve yeni kabinenin buna göre şekillendirilmesi öngörülüyor” dedi.

“Bir ya da iki bakanlık azalabilir”

“Bazı alanlarda koordinasyon geçmişe göre çok daha iyi ancak bu çalışmayla daha iyisi hedefleniyor” diyen üst düzey bir bürokrat, yeni yapı kapsamında bir ya da iki bakanlığın azalmasının gündeme gelebileceğini kaydetti.

Aynı yetkili, anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesinden sonra yönetim şeklinde birçok değişikliğin gündeme geleceğini, yeni Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi ile ekonomi ile ilgili bakanlıkların yapılandırılmasının da doğal olduğunu vurguladı.

“Daha iyi koordinasyon için bir adım atılması gerekiyor. Hem bakanlık sayısı fazla hem birbirleriyle ilgili birimler farklı bakanlıklar altında” diyen yetkili, “Bazı ilgili kuruluşlar farklı gerekçelerle Başbakan ya da bakanlıklara bağlanıyor. Bu da karar alma süreçlerini ve zaman zaman belirsizliği artırıyor” diye konuştu.

Geçmiş dönemde Bakanlar Kurulu oluşturulduktan sonra ilgili ve bağlı kuruluşlar ile idareler zaman zaman başbakan yardımcısına, bir bakana ya da Başbakan’a bağlı olabiliyor.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kapanıyor…..

kamufinans sitemizin hükümet kaynaklarından aldığı habere göre Kültür ve Turizm Bakanlığınında kapanması gündemde….

Kapanma planı ise şöyle ifade ediliyor…

Kültür kısmı; Milli Eğitim Bakanlığına bağlanacak….

Turizm kısmı ise Ekonomi Bakanlığına bağlanacak…..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.