Damga Vergisinin Ödenmemesi Sözleşmeyi Geçersiz Kılar mı?

Muhasebe-13

 

Damga Vergisinin Ödenmemesi Sözleşmeyi Geçersiz Kılar mı?

Damga vergisi sözleşme imzalanmasından dolayı alınmak olan bir vergidir…

Tarafları etkilemez. Ama sözleşmeye damga vergisini kimin ödeyeceği veya bir tarafın ödemesi durumunda bunun karşı tarafa yansıtılıp yansıtılmayacağı yazılırsa iyi olur. Damga vergisiyle ilgili birşey yazılmazsa, yarı yarıya sorumluluk oluşur. Genelde, damga vergisi mükellefiyeti olanlar damga vergisini ödüyor, yarısını karşı tarafa yansıtıyorlar. Ya da, dediğim gibi, sözleşmeye kimin ödeyeceği yani sorumluluğun kimde olduğu belirtilebiliyor.

Ödenmezse, sözleşmeyi etkileyeceğini zannetmiyorum. Çünkü, damga vergisi sorumluluğu, sözleşmeyi yapanlarla vergi dairesi arasında bir durum. Vergi dairesi de, fark ederse söke söke alıyor

2012’de çalıştığım inşaat firmasında damga vergisiyle ilgili denetim geçirmiştik. Sadece sözleşme damga vergisinden dolayı. Sorunlu olan veya yarım kalan birkaç proje olmuş geçmişte. Tabi, bunların damga vergisini ödeyen de olmamış.

Denetmen, tüm sözleşmeleri istedi. Ödenip ödenmediğine, sözleşmede damga vergisi yükümlülüğünün kime ait olduğuna vs. bakıyor. En nihayetinde, ödenmediyse tutanakta belirtiyor.

Uzlaşma yolu açık. Biz de uzlaşmaya gitmiştik. 170.000 TL damga vergisi aslı ve cezasını, uzlaşma sonrası 70.000 TL olarak ödemiştik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.