Damga Vergileri İade Ediliyor mu?

dolar-4

DAMGA VERGİSİ İADE EDİLECEK. ….

Sözleşme düzenlenmesi halinde bu sözleşmede bir bedel varsa damga vergisi doğar. Bu tartışmasızdır. Şimdiye kadar uygulama da hep bu yöndedir….

Ancak sözleşme konusu olay başlamadan herhangi bir şekilde taraflar işlemden vazgeçerlerse sözleşmeden dolayı ödenmiş damga vergisi ne olacak?

Mükellefler, yıllarca iptal edilen kağıtlardaki damga vergisinin iade edilmesi gerektiğini savunmuş; Maliye idaresi “Damga vergisi kağıda bağlı bir vergi olup kağıdın düzenlenmesi halinde vergi doğar. Kağıdın sonradan iptal edilmesi verginin iadesini gerektirmez. Görüşünde ısrar etmiştir…….

Mahkemeler de Maliye idaresini hep bu yüzden haklı bulmuştur.

Ancak bundan birkaç ay önce yargı damga vergisi ile ilgili öyle bir karar verdi ki; damga vergisine ait tüm ezberleri bozdu…..

Bir şirket, bir kamu kurumunun açtığı bir ihaleye katılıyor ve ihaleyi de kazanıyor. Sözleşme imzalanıyor….Bu sözleşme nedeniyle yüklü miktarda damga vergisi ödemini gerçekleştiriyor..Tam alınan ihale işe başlamak üzere bir nedenden dolayı ihale konusu iş iptal ediliyor…..

İhaleyi alan firma ödediği yüklü damga vergisi nedeniyle mağdur oluyor ve vergi dairesine başvuruda bulunarak “konusu gerçekleşmeyen” damga vergisini geri istiyor…..

Vergi dairesi yine aynı gerekçeyle ile talebi ret ediyor: “Damga vergisi kağıda bağlı bir vergi olup kağıdın düzenlenmesi halinde vergi doğar. Kağıdın sonradan iptal edilmesi verginin iadesini gerektirmez”. cevabını yazılı olarak bildiriyor…

Ancak firma konuyu mahkemeye taşıyor….

Mahkeme, firmanın iddia ettiği gibi sözleşme konusu işin başlamaması nedeniyle “verginin konusuz” kaldığını ve iadesinin yapılmasına karar veriyor….

Caniklioğlu açıklama yaptı. İhale iptal olursa damga vergisi iade edilecek.

Damga Vergileri İade Ediliyor mu?” için 3 yorum

 • 25 Mart 2019 tarihinde, saat 10:58
  Permalink

  Merhaba ben 2015 yilinda isten cikartildim bir imza atmadim avukata verdik mahkeme gunu gelmeden sirketin ve bizim avukatimiz uzlasti bize avukatimizin hesabindan tavminatimiz fazlasiyla yatti su anda ne bizim avukatta bir kagidimiz nede sirket bize kagit veriyor nasil bas vuru yapicaz sirket diyor ikale sozlesmesi yapmadik avukatinizansorun avukatta diyor bizde olmaz sirketinize sorun lutfen yardimci olun 05546250007

  Yanıtla
 • 28 Şubat 2018 tarihinde, saat 13:03
  Permalink

  DANIŞTAY KARARI

  Danıştay İçtihatları Birleştirme Kurulundan:

  Esas No : 2009/1

  Karar No : 2012/2

  ÖZÜ : İhale kararı üzerine işin üstlenilmesinden sonra ihale makamınca 488 sayılı Damga Vergisi Kanununa göre hesaplanıp işi üstlenen şirketten kesilerek veya alınarak vergi idaresine ödenen damga vergisi tahsilatının iptali veya tahsil edilen tutarın iadesi istemiyle işi üstlenen şirket tarafından vergi mahkemesinde dava açılabileceği hakkında.

  Yanıtla
 • 15 Aralık 2017 tarihinde, saat 12:35
  Permalink

  yukarda bahsi geçen mahkeme kararının bilgileri varmı aynı durumla karşı karşıya yız yardımlarınız için teşekkürler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.