Belediye Meclis Üyesi Belediye İhalesine Girebilir mi?

Soru:Belediye Meclis Üyesi Belediye İhalesine Girebilir mi?

Cevap:Belediye Meclis Üyesi olarak görev yapan kişilerin ihalelere girmesi yasak. 5393 sayılı belediye kanununda meclis üyelerinin ihalelere giremeyeceği şöyle anlatılıyor: “..meclis üyeleri ise görevleri süresince ve görevlerinin sona ermesinden itibaren bir yıl süreyle, belediye ve bağlı kuruluşlarına karşı doğrudan doğruya veya dolaylı olarak taahhüde giremez, komisyonculuk ve temsilcilik yapamaz.”

Belediye Meclis Üyesi Belediye İhalesine Girebilir mi?” için 2 yorum

 • 26 Ağustos 2018 tarihinde, saat 15:03
  Permalink

  bilindiği üzere 5393 sayılı belediye kanununda belediye encümenleri belediye ihalelerine giremez belediye işlerini yapamazlar olarak belirtildiği halde bizim bağlı bulunduğumuz belediye bütün resmi araçlarını 5 yıldır belediye encümenine sigortalatmaktadır. üstelik başka hiç bir kimseye ihale verilmeden ve fiyat araştırması yapılmadan. adet ve yıllara bakıldığında yaklaşık 160 tane suç teşkil eden olay vardır. bende şimdi bir sigorta acentesi olarak ne yapmalıyım sizce?

  Yanıtla
  • 28 Ağustos 2018 tarihinde, saat 10:21
   Permalink

   konuyu detaylı olarak anlatan bir metin hazırlayıp dilekçe haline getirin, cumhurbaşkanlığı, içişleri bakanlığı ve maliye bakanalığı denetim birimlerine gönderin….gerekli inceleme mutlaka yapılacaktır…ayrıca savcılığa suç duyurusunda da bulunabilirseniz….söz konusu bakanlıklara direk göndermeniz de yeterli olur (denetim birimi ismi belirtmenize gerek yok) dilekçede somut bilgilere yer verin….

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.