ACL Denetim Programı Nedir?

Bütçe-12

ACL,

Veri madenciliği alanında geliştirilmiş, denetim ve kontrol dostu bir BDDT (Bilgisayar destekli denetim tekniği) yazılımıdır.

Özellikle dönemsel olarak çok sayıda işlem gerçekleştirilen işletmelerin, bu işlem yoğunluğu içerisinde gözden kaçırması muhtemel suistimalleri ortaya çıkarmada büyük bir yardımcıdır.

Son zamanlarda büyük çaplı kamu kurumları (SGK vb) ile Bankalarda kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.

Denetim riskinin en önemli belirleyicilerinden birisi doğru örneklemin yapılmasıdır. Bir günde binlerce defa gerçekleşen bir işlem kümesinin arasına gizlenen usulsüz bir kaç işlemi tespit edip ortaya çıkarmak oldukça güçtür.

Ancak, her usulsüzlüğün bir metodolojisi vardır ve bunu çözümlediğinizde elinizde koşullar demetinden oluşan kısa bir metin oluşacaktır.

Bankacılık için bir örnek: “Aylardır hareket görmeyen ve bakiyesi bulunan hesapların arasından hesap sahibi yaşlı olan bir müşteriyi bul ve bu müşteri hesabından küçük tutarda para çek”

Bu sayede çok farklı kombinasyonlarda her bir usulsüzlük metodolojisi için bir “sorgu” oluşturulabilecektir.

İşte tam bu aşamada, ACL ve benzeri denetim dostu yazılım programlarını kullanarak, belirlediğiniz kriterlerdeki işlemleri on binler, yüz binler ve hatta milyonlarca örnek yığını içerisinden çok kısa bir süre içerisinden çıkarabilirsiniz.

Bu sayede denetim riskini minimize etmede çok önemli bir mesafe almış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.