Yayınlandı: Sal, Nis 11th, 2017

Yardımcı Defter, Yevmiye Defteri ve Mizan Eşitliğinin Bulunmaması

 

Devlet Muhasebesinde Yapılan Temel Hatalar

2- YARDIMCI DEFTER – YEVMİYE DEFTERİ – MİZAN EŞİTLİĞİNİN BULUNMAMASI
Tahakkuk Esaslı Devlet Muhasebesinde işlemler, yevmiye tarih ve numara sırasına göre maddeler halinde yevmiye defterine günlük olarak kaydedilmekte; buradan da usulüne göre büyük defter hesaplarına ve yardımcı defterlere sistemli bir şekilde dağıtılmaktadır. Bir hesabın borcuna kaydedilen tutar, mutlaka başka bir hesap ya da hesapların da alacağına kaydedilmektedir.
Gerek, çeşitli muhasebe birimlerinin mizanlarında gerekse konsolide mizanlar üzerinde, yapılan incelemelerde, mizanda borç alacak farklılıkları bulunduğu görülmektedir. Bu nedenle, muhasebe sisteminde yapılan tüm incelemelerde öncelikle yardımcı defter, yevmiye defteri ve mizan cetveli eşitliği aranmalı, varsa hatalar giderilmelidir.
Muhasebe birimlerinde, yevmiye defterinde ve mizanda mutlak suretle borç ve alacak eşitliğinin sağlanması gerekmektedir. Yevmiye defterinin, borç genel toplamının mizanın borç genel toplamına; alacak genel toplamının da mizanın alacak genel toplamına eşit olması gerekmektedir.

Yorum Yazın

XHTML: HTML Etiketi Kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>