Yayınlandı: Çar, Eki 17th, 2018

Üretim Çeşitleri Nelerdir?

Muhasebe-1

Üretim Çeşitleri
Mal ve hizmet üretimi olmak üzere 2 farklı üretim söz konusudur.

a- Hizmet Üretimi
Hizmet bir bedel karşılığı başkalarının işine yarayan işi yapmak demektir. (Haftacı,1988:15). İnşaat işletmeleri bu faaliyetlerinin bir kısmını başkalarına ait bir inşaatın yapımını üstlenmek şeklinde yerine getirmektedirler. Özellikle kamu kurum ve kuruluşları ihtiyaç duydukları yapıları kendi inşa etmeyip inşaat işletmelerine yaptırmaktadırlar. Bununla birlikte özel sektör işletmelerinin de büyük bir çoğunluğu da bu tür yapıları alanında uzmanlaşmış olan inşaat işletmelerine yaptırmaktadırlar. Başkasının yapımını istediği inşaatların üretimini üstlenen ve yapan inşaat işletmelerinin gerekleştirdiği üretim, hizmet üretimidir.
b- Yapı (Mamul) Üretimi
Sanayi işletmeleri açısında üretim, üretim eylemine giren farklı üretim öğelerini, işçilerle, makinalarla, kesici, delici, şekil verici ayırıcı vb. çeşitli özelliklere sahip üretim araçları ile ayırmak ve böylece onlara farlı ve ortaklaşa özellikler kazandırıp istenilen kalite ve nitelikte mamuller ortaya çıkarmaktadır. (Haftacı, 1988:17).
Kendi adlarında inşaat yapıp satan işletmeler, malzemeleri, işçilikleri, makinaları kullanarak bina, apartman, iş hanı adını verdiğimiz mamulleri üretmektedirler. dolayısıyla kendi adlarına bina inşa eden işletmeler tam anlamıyla mamul üretimi yapmaktadırlar.

Görüntüleniyor 2 Comments
Sizin
  1. ekonomici dedi ki:

    ekonomik açıdan üretim çeşitlerini de makalenize ekleyebilirseniz ekonomi öğrencilerine çok yardımcı olmuş olursunuz. üretimin şekil, yer, zaman ve mülkiyet çeşitlerinden bahsediyorum.

Yorum Yazın

XHTML: HTML Etiketi Kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>