Yayınlandı: Sal, Ağu 21st, 2018

Sarma Sigara Yasak Mı? Sarma Sigaranın Cezası Ne?

 

 

Yeni hazırlanmakra olan KHK ile sigara sarmak suç kapsamına dahil ediliyor….
İşte ayrıntılar….
Tasarıyla sarma sigara satana, bulundurana ve nakledene 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek…

TBMM’ye sevk edilen torba tasarıya göre, makaron veya yaprak sigara kağıdına ticari amaçla sarmalık kıyılmış tütün doldurarak satanlara, 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Makaron veya yaprak sigara kağıdına ticari amaçla sarmalık kıyılmış tütün doldurulması, satılması, bulundurulması ve nakledilmesi yasaklanacak. Bunları satanlara, satışa arz edenlere, bulunduran veya nakledenlere 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek. Türkiye’de tütün mamulleri üretmek isteyenler büyük tesisler kuracak.
100 bin lira ceza
Sarmalık kıyılmış tütün üretenler ile satan, satışa arz eden, nakleden veya bulunduranlara 5 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak. Makaron veya yaprak sigara kağıdı içine ticari amaçla kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde dolduranlara 20 bin liradan 100 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.

Kamufinans haber analizi….bu yasaklamanın getirilmesinde asıl amaç, bütçenin kaynağa ihtiyaç duymasıdırı…
Şöyleki, sigara fiyatlarına konulan ağır vergiler (ötv ve kdv) halkı sarma sigara kullanmaya itmiştir…
Sarma sigaranın maliyeti sadece tütün ve kağıt olmaktadır.
Bu çerçevede, sarma sigara içilince paket sigara tüketimi azalmış ve buradan elde edilen vergilerde beklenilen gelir elde edilememiştir.
Hükümet bunu önlemek için sarma sigara kullanımına yasaklama getirmek istemektedir…
Asıl amaç ötv ve kdv vergi kaybının önüne geçmektir.

Yorum Yazın

XHTML: HTML Etiketi Kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>