Yayınlandı: Sal, Nis 11th, 2017

Müteahhitler Tarafından Arsa Karşılığı Konut Teslimlerinde KDV

çek-3

Müteahhitler Tarafından Arsa Karşılığı Konut Teslimlerinde KDV
Müteahhitler tarafından arsa karşılığı yapılan ve 150 m2 altında olan konut teslimleri, 31.12.1997 tarihine kadar teslim edilmiş ise katma değer vergisi hesaplanmayacaktır. 01.01.1998 tarihinden itibaren yapılan teslimlerde ise % 1 Katma Değer Vergisi hesaplanacaktır.
Arsa karşılığında yapılan ve 150m2 üstündeki konutlar ve alanı ne olursa olsun işyeri teslimleri ise % 18 katma değer vergisine tabidir.
Müteahhitler tarafından arsa karşılığı yapılacak konut teslimlerinde katma değer vergisi matrahı teslim edilen konut ve işyerlerinin emsal bedeli olacaktır. Vergi idaresinin bu konudaki uygulamaları ise arsa sahibine verilen bağımsız bölümlerin maliyetine % 5 ilavesi ile bulunacak rakam katma değer vergisi matrahını oluşturmalıdır şeklindedir. (Korkmaz,1997:15)
Müteahhitlerce arsa karşılığı konut ve işyeri teslimlerinde, katma değer vergisini doğuran olay, iskan ruhsatının alınması veya ruhsattan önce fiili kullanım varsa fiili kullanım tarihi olacaktır. (İçel S.M.M.M, 1994:5).

Yorum Yazın

XHTML: HTML Etiketi Kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>