Yayınlandı: Cts, May 5th, 2018

Liberalizm Nedir? Özgürlük Nedir?

 

LİBERALİZM..

Liberalizm’in olmazsa olmaz iki vaz geçilmezi vardır: Özgürlük ve bireycilik.. Bunlar sırasıyla şu anlama geliyor: Eğer bir toplum özgür olmazsa kesin olarak iyi yönetilmiyor, o ülkede üretim olmuyor, gelir dağılımı adaleti bozuluyor..

İşte bu nedenle özgürlük liberallerin taviz vermeyeceği iki kavramdan biridir.. Örneğin siz toplum olarak sokağa çıkıp 45 TL olan et fiyatını protesto ettiğinizde polis sizi joplamıyorsa veya alıp götürmüyorsa siz özgürsünüz demektir.. İşte sizin bu özgürlüğünüz, hak aramalarınız siyasetçi üzerinde baskı oluşturur ve onları ülkeyi düzgün yönetmek zorunda bırakır..

Özgürlüğün önemi budur.

Yoksa özgürlük Ankara’dan İstanbul’a gitme iradesi göstermek değildir.. Kötü yönetilen toplumlar özgürlüğün önemini anlamayan hiçbir yanlışa reaksiyon göstermeyen toplumlardır.. Liberalizm’in bireycilik ilkesi de bunun devamıdır,

Liberalizm’de bireycilik demek ben ülkemdeki son insan kalıncaya kadar herkesin mutlu olmasını istiyorum, bunu hedefliyorum, bunun için siyaset yapıyorum demektir..

Daha ötesi bu felsefeyi içselleştirmiş samimi insanlara bakın onlar yalnız kendi ülkelerinin refahını, huzurunu düşünmez, onlar bunu tüm insanlık için ister Bu noktaya da ancak özgürlükle, özgür toplumla gidilebilir.. Bugün dünya hala acı çekiyorsa, huzur bulamıyorsa bunun tek nedeni insanlığın bu yol haritasını göremiyor olmasıdır..

Yunus Kızılkoca

Yorum Yazın

XHTML: HTML Etiketi Kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>