Yayınlandı: Çar, Haz 14th, 2017

İngiltere KDV Sistemi ve Devreden KDV

 

İNGİLİZ SİSTEMİNDE DEVREDEN KDV YOK….
Mükellefler iş yeri açılışı yaptıklarında ilk yapması gereken bankada ticari hesap açmak. Ticari hesap açmayanlar iş yeri açamaz. Ticari hesap ile birlikte kredi kartı kullanmak zorundadır.
Vergi Dairesi mükellefin durumuna göre yada sektör bazında KDV oranı tespit etmektedir.
Örneğin; İnegöl’de mobilya imalatçısı ile Van’da Mobilya üretimi yapan işletmenin KDV oranları aynı olmayabilir.
İş yeri açılışlarında KDV mükellefiyeti diğer vergilerle birlikte tescil edilirken, KDV bağımsız tescil edilebileceği gibi belirli alanlarda ve şartlarda KDV den çıkmak mümkün olabilecek.
Grup şirketlerinde KDV tescili yoktur. Ancak İngiliz modelinde durum farklıdır. Grup şirketleri için tek mükellefiyet tescili mümkündür. Ancak KDV beyanı tektir. Grup içi şirketlerde mal ve hizmet işlemlerinde KDV ye tabi değildir.
Örneğin; farklı iki şirketi bulunan ortakların birbirlerine düzenlemiş oldukları faturalarda KDV sıfır olarak uygulanacaktır.
İngiliz sisteminde Genel KDV oranı % 20 dir. İndirimli oranlar % 5 ve % 0 dır.(İlk işe başlamada dahil) Yıllık satışları belli bir oranın altında kalanların KDV oranları % 4 ve % 16,5 olarak uygulanır.
Elektrik doğal gaz ve su faturalarında genel KDV oranı % 5 uygulanırken tüketim oranına göre KDV oranları farklı uygulanır. Örneğin işin durumuna göre çok tüketim yaptığı tespit edilen işletmelere KDV oranı yüksek uygulanır. Burada enerji tasarrufu göz önüne alınmıştır.
KDV beyannameleri artık aylık uygulanmayacak. KDV beyannameleri 3 er aylık dönemler halinde verilecek. Ancak iade alan mükellefler dilerse dilekçe ile müracaat ederek aylık döneme geçebilir.Yıllık satışları belli rakamların altında kalanlar yıllık KDV beyannamesi verebilecek.
Bir KDV dönemi içinde hesaplanan KDV İndirilebilir KDV den fazla ise; KDV yi ödemek zorundadır. Eğer İndirilebilir KDV; hesaplanan KDV den fazla ise; devreden KDV uygulaması burada sona eriyor. Çünkü mükellefin talep etmesi ile devreden KDV işyeri açılışı yaparken zorunlu olarak açmış olduğu banka hesabına otomatikman 10 gün içinde transfer edilir.
Mükellef mal ve teslim hizmetlerinden dolayı tahsil edemediği alacağını Vergi Dairesine bildirerek KDV sini iade alabilir.
Eğer KDV beyannamesinde iade dönemini kaçırmışsa, işlemini eksik veya hatalı yapıldığı tespit edilirse düzeltme beyanı yapılsa dahi talep edilen KDV iade edilmez.
(İngiltere’de mali müşavir bir arkadaştan destek alarak hazırlanmıştır.)
Emir ES

Yorum Yazın

XHTML: HTML Etiketi Kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>