İhale Mevzuatında Neden Değişiklik Yapıldı..29.11.2016

dolar-2

Bugün Resmi Gazetede Kamu İhale Tebliği ile çerçeve anlaşma, mal, hizmet, danışmanlık alım ve yapım işleri ihalelerinin uygulama yönetmeliklerinde değişiklikler yapıldı.

Değişikliklerle tekliflerin, teminatların ve sözleşmelerin döviz cinsinden yapılabileceğini düzenleyen bütün kurallar iptal edilerek, ödemelerin yalnızca Türk Lirası cinsinden yapılması öngörüldü.

Yapılan değişiklikler, Dolardaki yükselişin durdurulması çabalarında Kamu İhale Yasası’nın da yardıma çağrılması anlamı taşıyor. Yükleniciler kamu ihalelerine girebilmek için dolarlarını bozdurmak zorunda kalacaklar ve hakediş ödemelerini yalnızca TL cinsinden alacaklar.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, 26 Kasım günü “Devletin TL’leşmesi, milli parayı istisnasız kullanması, hiçbir devlet kurumunun satın almalarda ve ihalelerde başka para birimlerini kullanmaması hassasiyetini benimsemek” gerektiğini söylemiş ve TFF’na naklen yayın ihalesini dolar yerine TL cinsinden yapılması çağrısı yapmıştı.

Bakanın bu çağrısı bugün yayımlanan Resmi Gazete ile yasal çerçeveye kavuşturuldu.

kaynak:habersol.com

Yorum Yazın

XHTML: HTML Etiketi Kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>