Yayınlandı: Per, Eyl 6th, 2018

EYT’ye Kemal Kılıçdaroğlu Sözü..EYT’ye Emeklilik Müjdesi

EYT-CHP

Emeklilikte Yaşa Takılanlar seslerini duyurmak için Başkent Ankara’ya akın etti. CHP Genel Başkanı Kılıödaroğlu ve eski Bakan Taner Yıldız ile görüşen EYT’liler evlerine bol bol destek sözü almış bir halde umutlu döndü…..

Yüz binlerce insanı mağdur eden emeklilikte yaş uygulamasında EYT’lilerin seslerini duyurma çabası azalmıyor aksine her geçen gün daha da artıyor. 3 Mayıs’ta Türkiye’nin dört bir yanından  Başkent Ankara’ya akın eden EYT’lilerin rotası Meclis’e çevriliydi. Meclis’te EYT’liler adına konuşan Methi Bülent Bıkmaz görüşmeleri şu sözlerle değerlendirdi.

”3 mayısta meclis basın odasında EYT için basın açıklaması yapılmış milletvekilleri ve Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile çok verimli görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca eski Bakan Sayın Taner Yıldız ile görüşülmüş olup mağduriyet hususunda değerlendirmeler yapılmış, sonrasında Sayın Bakan bize telefon ile dönüş yapmıştır. EYT nin durumunu Bakan Şimşek ile değerlendirdiğini, EYT için bir çalışma olduğunu ve yakın bir zamanda kamuoyuna kendisinin açıklayacağını söylemiştir. Hep beraber Sayın Bakan Şimşekten açıklama bekliyoruz.”

EYT’LİLER MECLİS’TE KONUŞTU

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu adına Methi Bülent Bıkmaz, Meclis’te yaptığı konuşmada şunları söyledi.

Dört yılı aşkın süredir, Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak derdimize çareler arıyoruz. En son çare olarak bu konuyu Meclis Basın odasına taşımayı uygun bulduk.

Değerli Vekillerimiz, çok iyi bildiğiniz üzere SGK nın 4447, 4759, 5510 no.lu yasalardan mağdur olmuş bir kitleyiz.  Mağdurlar olarak hep bir umutla ha şimdi çıkacak, ha şimdi ki torba yasaya giriyoruz diye 4 yıldır bekliyoruz. Yazıktır yapmayın etmeyin el insaf.

MAÇIN ORTASINDA KURAL DEĞİŞTİ

24. Dönem Milletvekili Çalışma Bakanı Sayın Faruk Çelik Bey ile özel bir toplantı yapmıştık, kendisi derdimizi çok da güzel anlamıştı. Hatta kendi ağzından da, vatandaş haklı mı haklı, bir yanlış yapılmış mıdır, evet yapılmıştır dediği halde Televizyon programlarında dahi, evet bu kişiler erken emeklilikle hiçbir alakaları yok maçın ortasında kural değişmiş olduğunu ifade etmesine rağmen.

Bakanımız bizleri dahi haklı bulduğu halde, hala bir çözüm üretilmemesine bir mantık yürütemiyoruz. Acaba biz mi çok yanlış düşünüyoruz, yoksa sizler mi duyarsızsınız anlayamadık.

Şimdi ülkemizdeki gelişmeleri dikkatle izliyoruz, Suriyeli komşumuza mağduriyetlerinden dolayı kapılarımızı açtık, dünyaya da çok güzel örnek olduk, Suriyeli komşularımızı üniversitelere sınavsız aldık güzel, sağlığı bedava yaptık mı yaptık buda çok güzel.

BU TRAJEDİYİ BU KOMEDİYİ

10 milyar dolar ekonomik destekte bulunmuşuz, süper muhteşem.  Bu gelişmeler olurken Mağdur arkadaşlarımız ile aramızda konuşuyoruz acaba bizde Suriye vatandaşlığına mı başvursak diye? Bu Trajedi komediyi bizlere yaşıyoruz.

Neden mi, asil vatandaşlar olarak, pirim bedellerimizi iki katı ödememize rağmen biz bu haklardan faydalanamıyoruz. Hele birde 1999 yılından 2010 yılına kadar 3 ayrı maaş hesaplama oranları belirlediniz. Israrla birde işsiz kişilerden GSS pirimi alıyorsunuz.  Bakanımız tarafından Haklı bulunsak bile bir çare üretilemiyor bizlere aktüer denge diyorlar. Bu nasıl bir denge ise bizler bunu anlayamadık. İyi niyetli bir yaklaşım bekliyoruz. Grup toplantılarınıza giremiyoruz randevu istiyoruz, isteğimiz kabul görmüyor. Marjinal değiliz, bizler vatan severiz.  Birde üç ayrı emekli maaş hesaplanması var, staj sigortası konusu var.

YASALAR GERİYE İŞLETİLEMEZ

Belki buradan artık sesimiz duyulur da Başbakan ile görüşebiliriz. Bu insanların sorunu çözülür. Şimdi geçen gün yeni bir haber daha duyduk, Sanatçılarımıza yaşanabilir bir gelecek için Emekli olmanın kapılarını açıyormuşsunuz harika haber, Sanatçılarımız adına çok sevindik. Ancak Kanuni olarak her hakkını fazlası ile ödemiş Emeklilikte Yaşa Takılanlar için niye bir düzenleme yapamıyorsunuz.  Ortak akıl ve vicdanlarınıza uygun mudur?  İlla AİHM de mi hakkımızı aramalıyız. Bu mağduriyet 2024 yılı sonuna kadar devam ediyor, ondan sonra o vatandaşlarımız 17 yıl daha fazla pirim ve çalışma yaşı bekleyecek Yasalar geriye işletilemez.

Şuna da dikkat çekmek istiyoruz, Ana muhalefet partisi Milletvekillerimiz devamlı olarak bu mağduriyetimiz ile ilgili önerge veya yasa tasarıları veriyor olmalarına rağmen böyle bir mağduriyet yokmuş gibi RED ediyorsunuz.  Sayın Vekillerimiz sizlerden rica ediyoruz, halkın ortak mağduriyetlerine çözüm aramak için sosyal sorunlarına yardımcı olmanız birinci göreviniz değil miydi İnsani ve vicdani kararları siyasi yarış ile karıştırdığınız görülüyor.  Artık, sosyal konularda RED yanıtlarınızı duymak görmek istenmiyoruz.  Eleştirilerimiz Sosyal Güvenlik Kurumunun İnsancıl ortak akla uygun hale gelmesi için yapılmaktadır.  Türkiye de böyle bir yanlışı düzeltmeye gereklilik olduğunu yüksek müsaadelerinize arz ederiz.  Sevgi ve saygılarımızla

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR TÜRKİYE PLATFORMU

Yorum Yazın

XHTML: HTML Etiketi Kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>