Yayınlandı: Sal, Eyl 11th, 2018

EYT Mecliste…..EYT Son Dakika…Emeklilikte Yaşa Takılanlar

EYT-1

Emeklilikte yaşa takılanlar Meclis gündeminde

Emeklilikte yaşa takılanlar Meclis gündeminde
CHP’li Kani Beko,emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili soru önergesi verdi.
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Kani Beko, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ı sordu.

CHP’li Beko, Bakan Selçuk’un cevaplaması için verdiği yazılı soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

08/09/1999 tarihinden önce sigortalı olanların emeklilik şartları arasında “yaş kriteri” bulunmamaktayken, yapılan bir düzenlemeye bu kriter eklenmiş ve bu nedenle de bazı yurttaşlarımızın emeklilik hakları ortadan kaldırılmıştır.

1. Böylesi bir düzenlemeyle getirilen yaş şartı nedeniyle emekli olamayan yurttaşlarımıza dönük bu haksız uygulamaya son vererek, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” olarak bilinen yurttaşlarımızın emeklilik haklarının kazanılması konusunda bir düzenleme yapılacak mıdır?

2. 703 sayılı KHK ile yapılan bir düzenleme ile TRT çalışanları için sağlanan erken emeklilik olanağının benzer bir biçimde Emeklilikte Yaşa Takılanlar grubu da dahil tüm yurttaşlar için tanımamasının nedeni nedir?

3. 703 sayılı KHK ile yapılan düzenleme ile umulan faydanın diğer yurttaşlardan esirgenmesinin sebebi nedir?

Emeklilikte yaşa takılanlar”

Duymayanlar için açıklayalım. 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayan kişiler normalde yaş şartı olmaksızın, prim günü ve sigortalılık süresiyle emekli olacaklardı. Fakat DSP-ANAP-MHP hükümeti, hazırladığı sosyal güvenlik paketiyle prim gününün yanında yaş şartını da yeniden getirdi. ‘Yeniden’ diyoruz çünkü çok önceden beri uygulanan emeklilikte yaş koşulu, 1991’de Demirel Hükümeti tarafından kaldırılmış ve kadınlar 38, erkekler 43 yaşında emekli olabilir hale gelmişti.

30’lu ve 40’lı yaşlarda emeklilik hayali kuran çalışanlar için 8 Eylül 1999’da yapılan düzenleme şok etkisi yaptı. Örneğin 1974 doğumlu ve 1992’de çalışmaya başlayan bir bayan 2012 yılında emekli olabilecekken, yeni yasaya göre emeklilik tarihi 2023 yılına uzadı. Yani bu bayan işe girerken beklediği tarihten 11 yıl daha geç emekli olacak. İşte bu örneğimizdeki gibi yaklaşık beş milyon kişiye Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) diyoruz.

BAKANIMIZIN BU ACIKLAMAYI YAPMASININ ZAMANLAMASI MANIDAR EMEKLILIKTE YAŞA TAKILANLAR 3 MAYISTA HEPIMIZ MECLISTE OLMALIYIZ YASAL CERCEVELER ICINDE HAKKIMIZI SAVUNMAK ICIN KENDIMIZI GÖSTERMEK ZORUNDAYIZ SSK NIN BIZI KANDIRDIRDIGINI HERKESE SOYLEMEMIZ LAZIM DEMEKKI BIZ HAREKETE GECTIGIMIZ ZAMAN YER YERINDEN OYNUYOR

Görüntüleniyor 2 Comments
Sizin
  1. eyt dedi ki:

    eyt kanayan yara dır….haksızlıktır gasp tır verilen sözdür hayaldir
    hep aynı haberler allahtan korkan yok dilenciye cevirdiler halkı……erken emeklilikle de alakası yoktur..
    bu meclistekiler bence calısmasa ekonomi o zaman daha iyi olur…cünkü kendilerine ve yandaslarına calısıyorlar herhalde….

  2. Hasan erdek dedi ki:

    Başkanımızdan bekliyoruz

Yorum Yazın

XHTML: HTML Etiketi Kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>