Yayınlandı: Sal, Nis 11th, 2017

Çalışan Anneye 1500.-TL Destek

SGK, Ankara ve İstanbul’da ‘çalışan annelere bakıcı desteği’ kapsamında toplam 5 bin anneye ayda bin 500 liraya kadar yardımda bulunacak. Bu imkandan, sigortalı çocuk bakıcısı çalıştırmaları durumunda, 0-2 yaş arası çocuğu olan çalışan ya da çalışmaya başlayacak anneler yararlanabilecek. 

Çalışan annelere büyük müjde… Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Ankara ve İstanbul’da ‘çalışan annelere bakıcı desteği’ kapsamında toplam 5 bin anneye ayda bin 500 liraya kadar yardımda bulunacak. Bu imkandan, sigortalı çocuk bakıcısı çalıştırmaları halinde 0-2 yaş arası çocuğu olan çalışan ya da çalışmaya başlayacak işçi statüsündeki anneler yararlanabilecek. AB ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen, SGK tarafından yürütülen ‘Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamın Desteklenmesi Projesi’ne Ankara ve İstanbul da dahil edildi.

BAŞVURU ZAMANI

Ankara ve İstanbul için ön kayıtlar www.sgk.gov.tr ve www.evdecocukbakimi.net adreslerinden, kesin kayıtlar ise Ankara ve İstanbul İl Müdürlüklerinde kurulan kayıt ofislerinden alınmaya başlanacak. Projeden yararlanmak isteyen annelerde aranan şartlar şunlar: “Başvuru tarihi itibariyle 0-24 ay aralığında çocuk sahibi olması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, bir işverenin yanında SGK’lı işçi statüsünde sigortalı olarak tam zamanlı çalışıyor olması, İstanbul ve Ankara’da çocuğuyla aynı evde ikamet etmesi, analık izin süresini geçirmiş olması, son bir yıldaki ortalama brüt ücreti asgari ücretin brüt tutarının iki katını aşmaması, çalıştırdığı çocuk bakıcısıyla arasında kendisi veya eşi açısından birinci derecede akrabalık ilişkisi olmaması (çocuk bakıcısı ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar akrabalık ilişkisi bulunmaması), proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak çalışmaması, en geç kesin kayıt tarihi itibarıyla sigorta kaydını yaptırmış olmak şartıyla tam zamanlı çocuk bakıcısı istihdam etmesi.”

Sigortalı bakıcı şart

Sigortalı çocuk bakıcısı çalıştırmaları halinde 0-2 yaş arası çocuğu olan çalışan ya da çalışmaya başlayacak işçi statüsündeki annelerin yararlanabileceği bu destekle, şartları karşılayan annelere yaklaşık bin 200 lira verilecek. Şartları karşılayan annenin engelli bir çocuğunun olması ya da çocuğuyla tek ebeveyn olarak yaşaması halinde bu destek yaklaşık bin 500 liraya kadar çıkacak.

İstihdama çifte müjde

Söz konusu proje ilk etapta Antalya, Bursa ve İzmir’de başlatılarak, büyük ilgi görmüştü. Proje, hem çalışan kadına destek olması hem de bakıcı çalıştırılması nedeniyle iki yönden kadın istihdamını destekliyor. Proje sayesinde yeni anne işine geri dönebiliyor. Yatılı veya günlük bakıcı çalıştıran yeni anne bakıcının masrafları için hibe aldığı için neredeyse masrafa girmeden çocuğuna bakıcı bulmuş oluyor.

Akraba olmaması gerek

Proje kapsamında çocuk bakıcısı olmak isteyenler için gerekli şartlar ise şunlar: “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve kadın olması, İstanbul ve Ankara’da ikamet etmesi, hizmet akdine tabi Ek-9 kapsamında tam zamanlı sigortalı çalışan olması, bakımını üstlendiği çocuğun anne veya babasıyla birinci derece, ebeveynle aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar akrabalık ilişkisi bulunmaması, en az 18 yaşında olması.”

kaynal: http:kolikweb.com

Yorum Yazın

XHTML: HTML Etiketi Kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>