Yayınlandı: Paz, Nis 15th, 2018

4533 Çevre ve Orman Bakanlığı’nın İmar Planı Yapma-Yaptırma yetkisi-2

imar-5

4533 sayılı Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Kanunu’na göre, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın plan yapma-yaptırma yetkisi;

Milli Park uzun devreli gelişme planındaki esaslara ve yürürlükteki imar mevzuatına göre, köy yerleşim alanlarının uygulama imar planları Milli Park Müdürlüğünden uygun görüş alınarak öncelikle yapılır. Milli Park sınırları içinde yer alan gazi köyler halkının kalkındırılması amacı ile pansiyonculuk ve diğer turizm faaliyetleri teşvik edilir.

Yürürlükteki imar mevzuatına göre, Eceabat’ın imar planının hazırlanması ve revizyonu, 9.8.1983 tarihli ve 2873 sayılı Milli Parklar Kanununa, Milli Park amaçlarına ve bu Kanuna aykırı olmamak üzere Belediyece yapılır.

Milli Parkın uzun devreli gelişme planının yenilenmesi veya tadili Orman Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılır. Milli Parkın uygulama planları uzun devreli gelişme planı esaslarına göre Bakanlıkça yapılır veya yaptırılır.

Yorum Yazın

XHTML: HTML Etiketi Kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>