Yayınlandı: Sal, Tem 24th, 2018

20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Alımı…Başvurular Başladı

 

 

Sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin süreç başladı….

20 Bin sözleşeli öğretmen alınacak….Gençlerin merakla beklediği öğretmen atamalarına ilişkin resmi açıklama yapıldı….

20 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapılacağı belirtilen açıklamada, başvuruların 8 marta kadar yapılacağı ifade edildi…

İşte 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin tüm detaylar….

Son dakika: 20 bin öğretmen ataması için başvurular başladı
MEB, 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin başvuruları bugünden itibaren 8 Mart’a kadar alacak.

Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması başvuruları başladı. Peki adaylar müracaatlarını hangi kanal üzerinden gerçekleştirebilecek?

Ülkemizin en önemli kamu kurumlarından bir tanesi olan ve ülke bütçesinin büyük bir bölümünün ayrıldığı Milli Eğitim Bakanlığının bu sene kaç bin kişilik öğretmen ataması yapacağı merakla beklenirken geçtiğimiz günlerde atamaya ilişkin duyuru geldi.Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı farklı kadrolarda, farklı branşlarda istihdam etmek üzere toplam 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı gerçekleştirecektir. Sözleşmeli öğretmen alımlarının hangi branş için kaç kişilik kadro ayrıldığı konusunda duyuruyu geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdik. Buna göre bugün itibari ile başvurular da başladı.BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması başvuruları bugün itibari ile başladı. Adaylar başvurularında 5 farklı sınav merkezi yerini tercih edebilecek. Adaylar belirleyecekleri bu sınav merkezlerinde mülakatlara girecektir. Peki adaylar başvurularını nasıl yapacak?

Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması başvuruları başladı peki başvurular nasıl yapılır? Buna göre müracaatlarını adaylar http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr linkleri vasıtası ile yapabilir. Başvurular sırasında adaylar maksimum 5 sınav yeri seçebilmektedir. Sonuçların açıklanması ile adaylar belirlenmiş olan sınav merkezlerinde sözlü mülakatlara tabii tutulacaktır.

İşte 20 Bin öğretmen alımına ilişkin tüm detaylar…

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 20 bin sözleşmeli  öğretmen kadrosu için başvurular başladı. Başvurular, 8 Mart’ta sona erecek. Öğretmen alımı için adaylar, Türkçe, ilköğretim matematik, fen  bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih,  coğrafya, matematik (lise), fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi,  yabancı dil (İngilizce), rehberlik, okul öncesi ve sınıf öğretmenliği alanları  bakımından KPSSP121 puan türünden, Almanca, Arapça, Çince, Fransızca ile Rusça  alanlarına KPSSP120 puan türünden, diğer alanlar bakımından da KPSSP10 puan  türünden 50 ve üzerinde puan almaları kaydıyla müracaatta bulunabilecek.

Adaylar, elektronik ortamda yaptıkları başvuruları ve buna ilişkin  elektronik müracaat formunun çıktısını, şahsen ya da noter aracılığıyla vekalet  verecekleri kişiler aracılığıyla il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine  onaylatacak.Sözleşmeli öğretmenlik için sözlü sınava girmek üzere yaptıkları  başvuruları onaylananlardan KPSSP10-KPSSP121 ile KPSSP120 sonucunda her alan için  en yüksek puan alandan başlamak üzere, alanlar bakımından belirlenen kontenjan  sayısının üç katı aday, yerleştirildikleri sınav merkezinde sözlü sınava  alınacak.

 60 TERCİH YAPILACAK!

Sözlü sınavda adaylar, bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve  muhakeme gücü, iletişim becerileri, öz güven ile ikna kabiliyeti, bilimsel ve  teknolojik gelişmelere açıklığı, topluluk önünde temsil yeteneği, eğitimcilik  nitelikleri yönüyle değerlendirilecek. Sözlü sınav sonucunda 60 ve üzerinde puan  alanlar başarılı sayılarak sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma  hakkını elde edecek. Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 20 eğitim  kurumu için elektronik ortamda tercihte bulunabilecek. Açıklanan başvuru takvimine göre, ön başvurular bugünden itibaren 8  Mart’a kadar alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezlerinin  ilanı 16 Mart’ta duyurulacak. Sözlü sınavlar 14 Nisan-8 Mayıs tarihlerinde  yapılacak.

Kaynak: milliyet gazetesi

Yorum Yazın

XHTML: HTML Etiketi Kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>